baslık
eOsmanlıca

Dünya üzerinde dil eğitim hizmeti sağlayan uygulamalar incelenerek hazırlanan "şıklı ve gördüğünü yaz" tarzında testlerin olduğu oyun tadında Osmanlıca dil eğitim ve uygulamasıdır. eOsmanlıca dersleri öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak, onları sınıftaki eğitimlerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlamaktadır. Kullanım için hesap açılarak girilmesi gerekmektedir.

• Kişiye Özel Eğitim; eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilir. Unutulmaması gereken asıl konu ise eğer öğrenilen ders sonundaki test başarılı olarak geçilmez ise bir sonraki dersin kilidi açılmayacaktır.
• Özel İçerikli Kurslar; eOsmanlıca için özel olarak hazırlanmış derslerle 1000 kadar kelime, 85 ders konusu ile 900’ün üzerinde cümle öğretilmektedir.
• Sertifika Sahibi Olun; eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesine ve yazı çeşitlerine olan hakimiyet derecelendirebilmektedir. A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere katılarak ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olunabilmektedir. İsme özel olarak düzenlenen sertifika istenilirse çıktı alınabilmektedir.
• Akademik Ek Kaynaklar; Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için İmla Klavuzu ile Türkçeden Osmanlıca Online Çeviri programı geliştirilmiştir.

Kampüs Dışı Erişim
Üyelik Adımları İçin Rehber
Deneme Erişimi (30.11.2020)
Kelimex

Türkçe veya Osmanlıca kelimelerin dil, tür, anlam ve etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimeyi, benzerlerini ve türevlerini dijital kütüphanelerde bulan, aynı zamanda yıpranmadan, silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi çözümleyen ve eski ölçü birimlerinin dönüştürülmesini sağlayan devasa sözlüktür.

Kelimex Uygulaması ile;
• 450.000 kelime hücresinde Türkçe ve Osmanlıca kelimelerin anlamlarını ve imlalarını bulma,
• Kamus-i Türki, Kamusu'l-Muhit, Vankulu Lügatı, İsimler Sözlüğü, Tamlama ve Deyimler gibi sözlüklerde tarama,
• Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme,
• Osmanlı döneminde kullanılan ağırlık, uzunluk, takvim v.b. hesaplama ve dönüştürme,
• Türkçeden Osmanlıcaya veya Osmanlıcadan Türkçeye metin çevirme yapılabilmektedir.

Kampüs Dışı Erişim
Deneme Erişimi (30.11.2020)
LexiQamus

LexiQamus Veritabanı el yazması Osmanlıca belgelerdeki okunması zor kelimelerin çözülmesi noktasında araştırmacılara yardımcı olmayı hedefleyen bir web sitesidir.

Önemli : LexiQamus web sayfasına kampüs dışı erişim için VPN kurulumu gerekmektedir.


Mac pc için vpn kurulumu
Windows pc için vpn kurulumu
Deneme Erişimi (23.10.2020)