Oryantasyon & Kullanıcı Eğitimleri

Oryantasyon programları: Her akademik yılın başında yeni öğretim üyeleri ve öğrenciler için önceden planlanmış ilk düzey kütüphane tanıtımlarını içerir. Bu tanıtımlar, üniversitenin genel oryantasyon programı içerisinde gerçekleştirilir.

Kullanıcı eğitimi programları: Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nca, kullanıcıların kütüphanenin sahip olduğu tüm kaynaklardan maksimum düzeyde yararlanabilmesi için “Kullanıcı Eğitimi Programları” yürütülmektedir. Uzman kütüphaneciler tarafından verilen bu eğitim programları, veri tabanları ve kütüphane kataloğu kullanımı ile diğer kütüphane hizmetleri konusunda kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, isteyen akademisyen ve öğrencilere proje çalışmalarında ve tez yazım aşamalarında enformasyon hizmetleri de verilmektedir.

Eğitimler;

• Öğretim üyelerinden gelen talepler doğrultusunda, talep eden öğretim üyesinin dersi içinde,
• Bireysel ve grup başvurulara göre kütüphane içerisinde,
• Yıl içerisinde ilan edilen gün ve saatlerde belirtilen sınıflarda uygulamalı olarak yapılmaktadır.
Bireysel, grup ya da ders eğitimleri için kutuphane@ticaret.edu.tr adresine yazabilir veya 444 0 413 / 4480 nolu telefondan başvurabilirsiniz.

Kullanıcı Eğitim Materyalleri 

Katalog Tarama Eğitim Videosu: Kütüphane tarama sayfasına giriş, tarama kriterleri (eser adı, yazar adı, tarih, içindekiler vb.), taramada yapılabilecek konu sınırlandırmaları, katalog bilgilerini anlama ve öğrenme (yer numarası, bölüm, durum) gibi bilgileri içermektedir

E-Book İndirme Videosu: Kütüphane ana sayfasına giriş, elektronik kaynaklar ve e-kitap sekmelerine giriş, “EBSCO eBook Academic Collection” veritabanına giriş, veritabanından e-book indirmek için yeni bir hesap açma işlemi, tarama işlemleri ve konu sınırlandırmaları, e-book download işlemi vb. bilgileri içermektedir.