Sosyal Medya Politikamız

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi Sosyal Medya Politikası

Amaç ve Kapsam

Bu politika, İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi’nin sosyal medya etkinliklerindeki tutarlılığı sağlamak ve paylaşılması planlanan içeriklere yönelik genel kuralları belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi’nin misyonunu yerine getirmek için, kütüphane kullanıcılarıyla etkileşimi ve iletişimi geliştirmek hedeflenmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, kullanıcılarının istekleri doğrultusunda kütüphane hizmetlerini, programlarını ve kaynaklarını geliştirmek; çevrimiçi aktif olan kütüphane kullanıcılarının ihtiyaçlarını desteklemek için sosyal mecralarda da hazır bulunmak durumundadır. Bu nedenle sosyal medya, paylaşımda bulunmak, dinlemek ve kütüphane kullanıcılarından geribildirim almak için alternatif yollar sağlamaktadır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi’nin Facebook, Twitter, Instagram, Flickr ve YouTube gibi sosyal medya hesapları bulunmaktadır.

Süreç

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi sosyal medya hesapları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi “Kullanıcı Hizmetleri Birimi” tarafından yönetilmektedir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi sosyal medya linkleri kütüphane web sayfasında da yer alır. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan görseller kütüphane bünyesinde bulunan “Kullanıcı Hizmetleri Birimi” tarafından tasarlanmaktadır. Hazırlanan içerik ve tasarımlar Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı onayına sunulur. Kabul edilen içerik ve tasarımlar kütüphane kullanıcılarına ulaştırılır.

Genel İlkeler

  • İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi tarafından yapılan paylaşımlar Kullanıcı Hizmetleri Birimi sorumluluğunda; Kütüphane Daire Başkanı denetimindedir.
  • İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi için telif hakları önemlidir. İçeriklerde, emeği geçen kişi ve kurumların izinleri alınarak paylaşım yapılır.
  • Hazırlanan içeriklerde milli birlik ve beraberlik anlayışına, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin temel değerlerine, çağdaş eğitim anlayışına ve kütüphanecilik mesleğinin etik kurallarına özen gösterilir.
  • İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi sosyal medya hesaplarından: koleksiyona yeni eklenen yayınlar, abone olunan ya da denemeye açılan veri tabanları, kullanıcı eğitim videoları, kütüphane etkinlikleri, önemli gün ve haftalara ait görseller paylaşılır.
  • Kütüphane duyurularında, kütüphane web sayfası ve sosyal medya hesapları birlikte hareket etmektedir.
  • Paylaşımlarda kişi ya da kurumları hedef gösterici, politik yönden yanlı, cinsiyetçi, aşağılayıcı ifade, görsel vb. içeriklere yer verilmez.
  • Bilimsellik ön plandadır.
  • Tarafsızlık, eşitlik, doğruluk ve gizlilik ilkelerini zedeleyecek görüş ve yorumlara yer verilmez.
  • Reklam, ticari promosyonlar ya da logolar paylaşılmaz.
  • İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi’nin sosyal medya hesaplarında, tüm kütüphane kullanıcılarının fikir ve görüşlerini paylaşması serbesttir. Bununla birlikte içerik, milli birlik ve beraberliği bozucu paylaşımlarsa, yorumlar nefret söylemleri içeriyorsa ve paylaşımlarda reklam kullanılmışsa içeriğin gizlenme hakkı saklı tutulur.