Görme Engelli Koleksiyonu

Görme Engelli Ders Kaynakları Koleksiyonu

Görme engelli öğrencilerin ders kaynağı ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla, ders kaynaklarının PDF ya da sesli kitap formatında görme engelli öğrencilerin kullanımına sunulması için Kütüphane tarafından çalışmalar yürütülmektedir.

Çalışmalar sürecinde Boğaziçi Üniversitesi GETEM, On İki Levha Yayıncılık ve İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi ile işbirliği yapılmaktadır.

Sistemde görme engelli materyali olarak tanımlanan PDF/Sesli Kitaplar (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Ek Madde 11- Ek: 3/3/2004-5101/26 md. göre) sadece Görme engelli öğrencilerin sisteme giriş yaparak kullanabileceği şekilde düzenlenmiştir. İlgili kaynakların üçüncü şahıslarla ve görme engelli kişiler dışında paylaşılmaması gerekmektedir. Yasal mevzuata aykırı kullanımdan doğabilecek bütün hukuki sorumluluk kullanana aittir.

Görme engelli öğrenciler, ders kaynaklarına PDF ya da Sesli kitap formatında erişilebilmektedir. Erişim için aşağıda yer alan linke tıklanması, gelen ekranda sağ üst köşede bulunan “Oturum Aç” seçeneğiyle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Oturum açarken istenilen kullanıcı adı ve şifre, ÖBS sistemine girerken kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizdir. Gelen liste tüm görme engelli öğrencilerin ders kaynaklarını içerir. Kitapların künyesinde ders adı/kodu ve dersi veren akademisyenin adı yer almaktadır. Künye içinde bulunan ders adı/hoca adı kısmında bulunan linke tıklayarak da oturumunuzu açabilir ve PDF’e ulaşabilirsiniz.

Görme Engelli Öğrenciler Ders Kaynakları

Görme Engelli Braille Koleksiyonu

Görme engelli öğrencilerin Braille kaynaklarla okuma ihtiyacının karşılanması amacıyla Kütüphanede Braille koleksiyonu oluşturulmaya başlanmıştır. Öncelikle İngilizce Hazırlık Okulunda öğrencilerin kullanması için seçilen 8 adet İngilizce okuma kitabı ve 2 adet İngilizce Gramer kitabının Braille çevrilme işlemleri gerçekleştirmiştir. Braille kaynaklar aşağıdaki linke tıklanarak görülebilir.

Görme Engelli Braille Koleksiyonu